Back On Track

Published on: 2.7.2016
Categories: Novinky
Tags: No Tags
Comments: 7 Comments

OCPulmaraton2016Olomoucký půlmaraton je má srdcová záležitost už od prvního ročníku 2010. Domácí půda a nejlepší atmosféra na trati v ČR a v mně známé cizině. Myslel jsem, že poběžím každý ročník. Mýliti se je lidské a dal jsem si 4 roky pauzu. Ale letos… Letos nastal čas se vrátit 😉

Začít znovu běhat jsem chtěl už dlouho. Termínová kolize Olomouckého půlmaratonu s oblíbeným Hranickým festivalem dračích lodí mě ale držela zpět (nebo jsem se na to mohl vymlouvat). Na jaře 2015 jsem si v rámci motivace koupil nové běžecké boty. Párkrát jsem v nich “vyběhl”, ale běhat jsem nezačal. Pak jsem si k narozeninám nadělil registraci na Olomoucký půlmaraton 2016. Doufal jsem, že mě “závazek” povzbudí a konečně začnu běhat. Doufal jsem marně. Místo běhu jsem začal plavat a mnohem víc jezdit na kole.

OCPulmaraton2016-otocka_v_parkuAbych si zajistil další motivaci, vypsal jsem na půlmaraton akci pro Haná Dragons. Velmi mě potěšilo, že draci neprotestovali a několik běžců a běhen z řad HD se přihlásilo taky. Pak mi nevědomky vyšli vstříct pořadatelé OL1/2M i Hranického festivalu, když obě akce naplánovali na jiné soboty. Co víc si přát? 😉

Čas do startovního výstřelu se stále krátil a ve mě rost pocit, že bych s tím měl začít něco dělat. Problém byl, kde najít čas a neokrádat (příliš) rodinu. Nejvíc se mi osvědčilo “vyběhnout” večer po 20 hod. Jen co mám jeden problém z krku, hned vyskočí druhý – pravidelnost. Z plánovaného 2-3x týdně se stalo 2-6x měsíčně. No nic, s takovou přípravou to pokus o osobák rozhodně nebude. Proto jsem zvolil jednoduchý cíl – doběhnout ve zdraví.

Den D se přiblížil a já měl stále víc naplaváno než naběháno. Pak přišla předpověď počasí na sobotní večer a já byl rád za vhodně zvolený cíl 😉 Běh ve vedru jsem v Olomouci i v Praze párkrát zažil, tak vím, co od toho čekat. Hromady zkolabovaných na trase prvního We Run Prague si pamatuji velmi dobře. Starý růžový dres AC Mageo jsem nechal na dně skříně a oblékl oranžový dres Haná Dragons. Cyklistický. Běžecký jsem na sebe nenarval, zvláštní… 😉 Nicméně kapsy na zádech přišly vhod. Nacpal jsem do nich dva minigely, hořčík a klíče.

OCPulmaraton2016-borci_pred_startemPřed startem jsem se šel pořádně prohřát na náměstí sledováním dm Family Run. Zahlédl jsem pár starých známých a taky Mírovu Martinku. Ta mi řekla, že kluci ještě dodržují pitný režim na zahrádce blízké restaurace. Už jen Toi-Toi, vlézt do sektoru, spravit špatně přišpendlené číslo a zapnout Garminy. GPS signál chytaly nekonečně dlouho, v hrdle Dolního náměstí stíní domy opravdu kvalitně. Naštěstí to hodinky stihly dřív, než se rozezněly tóny Smetanovy Vltavy. Ufff. Tak jdeme na věc.

Snažím se nepodlehnout davu a běžím podle plánu. Nádech nosem na čtyři kroky, výdech ústy na čtyři kroky. Když to neudýcháte, běžíte moc rychle. Jednodušší regulaci tempa neznám. Občasný pohled na Garmin potvrzuje, že držím naplánovaných 5:50-6:00/km. Nekličkuji, běžím co nejvíc rovně. Nevidím důvod v tom horku naběhat víc metrů, než je nezbytně nutné. Rozhlížím se po divácích, snažím se najít známé tváře. Na rohu Riegrovy OCPulmaraton2016-Pasikpovzbuzuje Markétka s Lenkou. U kruháče na Dobrovského Katka s Luckou (ty vidím celkem 3x, dobré vyhlídkové místo). Zahýbám na 17. listopadu a vidím kousek před sebou kličkovat Míru. Chvíli si myslím, že ho doběhnu, ale pak to vzdám. Na můj vkus to moc žene a kličkuje jak zajíc 😉 U Lokotky dám pusu ženě a u loděnice nikdo! Co to má být, kde je fanklub?

Za chvíli mě doběhne Medvěd. Nemá oranžový dres, běží v utajení. Má zbytečně rychlé tempo, nechávám jej jít. U Clarionu potkávám Toma, který toho má plné zuby už na 4. kilometru. Ještě mi nahlásí, že před ním běží Kája, kterou míjím u Bristolu. Krátce pokecáme a běžím dál. Černovír za námi, před námi Hejčín a Lazce. V Hejčíně je to trošku do kopce a to se mi vůbec nelíbí. Smyčka na Lazcích naopak překvapivě bez problémů. Povzbuzuji Míru v protisměru, který běží za vodiči na čas 1:50. Poprvé vidím Zlámyho, ale nejsem si jistý, jestli Zlámy viděl mě. Evidentně byl myšlenkami jinde. Podle výrazu tváře spíš v mučírně, než v Happy Place. Taky po letech zahlédnu Barborka On The Run.

OCPulmaraton2016-Pasik_a_MaresNa začátku Krapkovy povzbuzuje Petřas, v půlce Zdeněk. Před startem jsem odhadl, že na otočku v parku mi to bude trvat 1h30min. Dobíhám skoro na minutu přesně, otočím se a najednou mi to nejde tak dobře. K fontáně je to lehce do kopce a já mám lehoučkou krizi. Na občerstvovačce za rohem na chvíli zastavím a v klidu se napiju. Zase se rozběhnout bolelo. Před budovou Sokola u Tržnice vidím zase Míru. Záda mu prohřívá asfalt. Dva chlapi mu drží nohy, jeden hlavu. Ptám se ho, jak mu je. Říká “já bych běžel, ale oni mě nechcou pustit”. A chlapi mu přizvukují “my ho nepustíme”. Vytáhnu z kapsy hořčík, nasypu ho Mírovy do pusy a popřeju hodně zdaru. Po pár krocích narazím na Leoše Mareše a chvíli s ním plkám v on-line přenosu. Ex post si říkám, že jsem promrhal příležitost k propagaci Haná Dragons 🙁 Škoda.

OCPulmaraton2016-medaileZnovu u loděnice, tentokrát fanklub přítomen i s občerstvovačkou. Od Lucky nafasuji perfekní Klášter 11°, buď Lobkowicz pochválen! Dám jen pár loků a běžím dál. Mám to “už za pár” a setkání s Mírou mě trochu rozhodilo, tak radši zvolňuji tempo. Kosmonautů, Masarykova, Dobrovského a za nimi nenáviděné kostky. Zlatý asfalt. Na konci Riegrovky zapínám dres, ať vypadám reprezentativně. Na začátku modrého koberce zahlédnu Medvěda, plácnu jej po rameni “Ahoooj” a nasadím finiš. Medvěd se nechal vyprovokovat, a v cíli vypadal, že toho velmi lituje 😉

Dostávám medaili a pár banánů. Rychle vyrážím směr loděnice, kde už čekají kamarádi, pivo a grill. Medvěd nakonec nedorazil, Zlámy s velkým zpožděním. Ráno se budím, a slibuji si, že po příštím půlmaratonu půjdu spát dřív, než v 03:30.

Zážitek ve vedru byl opravdu silný. Děkuji divákům za podporu, zahrádkářům v Černovíře a Lazcích za kropící hadice a organizátorům za perfektní práci.

Tak za rok zas!

– Pašík –

P.S.: Titulek je inspirován názvem Youtube videa Martyna Ashtona Back On Track.

Share Button
7 Comments
 1. Medvěd Medvěd napsal:

  Jsem zjistil, že mě dres nějak táhne. Jsem to řešil snad čtvrt hodiny v čem běžet. Jinak super report, super závod. Jsem byl nadšené, že si vklidu pomalu užiju cílovou rovinku a koukám Pašík si chce dát sprint na závěr ;).

  • Pašík Pašík napsal:

   Potěšilo mě, že ses nechal vyprovokovat 🙂 V cílové rovince musí adrenalin stříkat z každého póru těla! 😉

 2. Beňa Beňa napsal:

  Velký obdiv vy blázni.

 3. Mira Mira napsal:

  Vědět že na mostě bude čekat nachlazený Klášter, tak jsem těch dvěstě metrů rád přidal… Dva-tři doušky by mě jistě ztopořily zpět na nožky a běžel bych jak zajíc dál 😉 Holt každý motor chce své palivo a já už vím, že ten můj na teplou bublinkatou Mattonku najezdí! 😉 Prima článek, díky za něj!

  • Pašík Pašík napsal:

   Kdyby jen Klášter, Beňa měl Grunt 11°, mohl jsem vybírat 😉

 4. PetrV PetrV napsal:

  Pěkná práce, měl jsem možnost vaše počínání chvíli sledovat u polikliniky. Nejdřív mě přepadala lístost, že jsem to letos nezvládl vyhecovat a běžet, ale když dorazily řady běžců smrtelníků můj pocit se rychle obrátil a děkoval jsem si, že v tom vedru běžet nemusím! 😀 Takže gratulace všem přeživším a snad příští rok v příjemnějších podmínkách!

  • Pašík Pašík napsal:

   Tak ty seš jedinej drak, kterýho jsem si na trati nevšiml 😉 Asi ses dobře maskoval