Brněnský festival dračích lodí 2014 aneb „Můžete jen překvapit!“

Published on: 25.7.2014
Categories: Novinky
Tags: No Tags
Comments: 4 Comments

Brno Prygl 2014 nalodeniPředposlední červencový víkend byl opět zasvěcen dračím lodím, tentokrát v Brně na přehradě „Prýgl“. Po dojezdu na místo jsme zjistili, že náš kapitán Pašík nepřihlásil tým Haná Dragons do kategorie FUN, ale poprvé jsme měli vyzkoušet atmosféru závodů GP.

Aby toho nebylo málo, jednalo se o závod Golden Four, společný závod kategorie GP a ČP mix. Většina z nás z toho byla na rozpacích a objevily se celkem oprávněné obavy z našich budoucích výsledků a z toho, jak se v této kategorii uvedeme. Čekaly nás tedy závody na 200, 2000 a 500 metrů. Dvě z těchto tratí jsme vlastně téměř neznali. +2000 metrů jsme do této doby vyzkoušeli jen v rámci Prestige CUPu a 500 metrů jsme nejeli závodně nikdy…

Válečná poradaVaškova bojová řeč před prvním závodem na 200 m byla jako vždy plamenná a plná povzbuzujících slov. Nicméně i tak nakonec dodal to, co jsme už od začátku cítili: „Nečekejte, že vyhrajete, oni vám asi ujedou.“ a hlavně dodal: „Můžete jenom překvapit!“ Vašek druhou větu zopakoval během dvou dní několikrát a mám pocit, že bychom z ní mohli a měli udělat tradiční hlášku s významem přibližně „Setřete je!“ Přesně takový účinek na nás totiž ve většině případů během víkendu měla.

První závod se odvíjel ve smyslu lehké nervozity, mírného očekávání a zvědavosti. Zasedli jsme do oranžové lodi a vyjeli poprvé na „Prýgl“. Hned při první jízdě jsme ocenili (a to hlavně mužská část posádky) pevné startovní bloky. Samozřejmě i proto, že zajišťovaly přesné startování a fér podmínky závodů, ale zejména díky tomu, že pod slunečníky zde pomáhala děvčata v plavkách, na nichž spočinulo oko s radostí a nejednoho draka těžce vyváděla z koncentrace.

Rozjizdka 200mSTART! Rozjížďka A se rozjela. Vyrazili jsme tak, jak jsme zvyklí. Jeli jsme jako o život a na sílu. Tempo nebylo ideální, ale i tak jsme v cíli zjistili nejen to, že nám ostatní posádky neodjely, ale dokonce i to, že jsme to některým natřeli. Na břehu se ukázalo, že jsme zajeli druhý nejrychlejší čas rozjížďky a tedy na první jízdu v GP parádní úspěch! A taky výhoda postupu přímo do semifinále a nejhůře účast ve finále B! Do semifinále jsme šli opět se snahou a s Vaškovou větou: „Můžete jenom překvapit!“ Černobíle proužkované plavky na startovacím bloku jsme vyměnili za plavky v barvě a chystali jsme se na start semifinále B. To probíhalo v lepší frekvenci, ale jinak podobně jako rozjížďka A. V cíli jsme tak mohli konstatovat, že poslední nebudeme, což bylo dobře. S napětím jsme pak na břehu očekávali výsledky. Jaký čas jsme vlastně zajeli, a kdy že se pojede to finále B? Čas 0:44,15 byl o celou vteřinu rychlejší, než v první jízdě! A hlavně, ve finále C ani ve finále B jsme jméno Haná Dragons neslyšeli a to tedy znamená, že… FINÁLE A! A hned na prvních závodech v kategorii GP!!! Následovalo přesně to, proč se závody jezdí a proč se na ně těšíme. Obrovský výbuch radosti, překvapení a Vaškovy první vážné starosti o jeho vous.

Nervózní Brněnští DraciDo finále A, po boku špičky GP v ČR jsme se postavili spokojení, šťastní a s pocitem úspěchu. Vašek v průběhu závodů na 200 m zakusil podobných pocitů jako Dr. Jekyll. Nepomohlo mu v tom ani to, že náš tým sídlil hned vedle stanu Brněnských Draků. Jeho výroky k družstvu občas postrádaly jasného adresáta a i proto mu Brněnští Draci před finálovou jízdou připomněli: „Ty vole, vždyť jezdíš s námi!“ Z lehce schizofrenního stavu ho vytrhli občas i členové našeho týmu, kteří nezapomněli připomenout, co Vaška čeká, pokud dojedeme před Brněnskými Draky hláškou: „Vašku, máš holení?“. Vašek holení měl, ale bohužel, tentokrát jsme nepřekvapili a rozjížďka dopadla podle očekávání. Rozhodně jsme si ale neutrhli ostudu a dojeli jsme se ctí na 6. místě v závěsu za soupeři o vteřinku a půl.

Odpolední program pro nás pořadatelé zajistili v podobě závodu na 2000 m. Trasu podobné délky jsme dosud jeli jen v rámci Prestige CUPu. Na naší jízdě to také bylo znát. Na start jsme se postavili v opačném pořadí dojezdu Finále A na 200 m a znamenalo to tedy, že vyrazíme jako první a za sebou budeme mít 5 honicích psů s ambicemi na to nás předjet. Vyrazili jsme s odhodláním, Kačou řvoucí jako by měla troje plíce a kormidelníkem, který s námi řezal otáčky, jako by si vezl motorovou pilu. Nejedno Po dvoutisícovcepádlo dostalo od bójí pořádnou tečku. V půlce závodu měli všichni plíce na dně lodi a oběd na cestě zpět do krku. Kormidelník nás ale hnal jako psy: „Makejte! Vy jim to nedáte!“ S takovým povzbuzováním a také díky přibližujícím se zvukům bubnů soupeřů jsme se vzepjali a jeli ne na krev, ale na smrt. Řízli jsme si ještě jednu otáčku, vyplivnuli krev a zapomněli na ruce, které už stejně jely setrvačností. Do cíle jsme dorazili jako houby. Vyždímaní a bez dechu. Pokřik tak zazněl na úkor přívodu kyslíku do mozku a tedy s lehkým rizikem bezvědomí… Ale náš cíl nenechat se přejet v jízdě jsme splnili. Časově nám to ale soupeři nandali a výsledné 14. místo bylo naprosto zasloužené a rozhodně ne neúspěšné, pokud vezmeme v úvahu, že za námi skončila jména jako Veteráni Brno nebo Azuma!

K večernímu programu lze konstatovat jen to, že náš tým skvěle pracující na vodě si vybral slabší chvíli na břehu. Byl totiž plný zběhů, kteří zmizeli v autech směr Olomouc. Na místě tak přenocovala jen část draků, kteří ale usilovně pracovali na doplňování iontů skrze sponzorský chmelomok, a někteří dokonce usilovněji, než ostatní (viď Evi ;-)). Fojt z pivovaru Rychtář si s horkým počasím ideálně rozuměl. Samozřejmě bylo třeba probrat úspěchy uplynulého dne a zamyslet se nad obávanou pětistovkou den následující. Příjemná noc pod širákem, které se zúčastnilo asi 5 našich draků, jen podtrhla pohodovou atmosféru. Znepříjemnil ji mírně jen baterkovo-laserový útok slečen vracejících se pravděpodobně z hotelové akce, na bezbranného nejmenovaného člena Haná Dragons 😀

Na pětistovku jsme se všichni těšili. Nebo spíš jsme na ni byli zvědaví. Nikdy jsme takovou trať v závodech najeli. Motivační řeč byla opět zakončena Vaškovými slovy: „Včera jste si splnili vysoce nad plán a jestli jste včera mohli překvapit, dnes už od vás nikdo nic nečeká!“ Zasedli jsme do lodi, dojeli ke startovacím blokům a hned po ránu přišlo zklamání (pro pánskou část posádky). Dvoudílné plavky vystřídaly jednodílné, ale Před startem pětistovkyhlavně v podobě trenek na borcích 🙁 Aspoň jsme se mohli soustředit…Chabá útěcha! Ale blížil se start a tak nebylo příliš času truchlit. Asi 4x jsme rovnali loď… START! Vyrazili jsme někde nad kilometrovým tempem a jeli tak, abychom se udrželi soupeřů a v závěru zvýšili frekvenci. Plán byl v závěru ještě přidat, ale strategie „Jet na plno a na konci přidat“ se ukázala jako v praxi neproveditelná. A to už tu byl cíl rozjížďky. Opět jsme nebyli poslední! A i to se v GP počítá. Nakonec jsme vypádlovali předposlední místo v rozjížďce a čas 1:28,77 nás poslal do finále B. V něm jsme se již poučili z předchozí jízdy a po startu jsme ve frekvenci nad kilometrovým tempem zdolali větší část trati a zrychlení jsme si nechali až na těsný závěr. Nakonec z prvního vystoupení na trati 500 m bylo třetí místo ve finále B a celkově tedy 9. příčka a skalpy nejedné posádky GP.

Myslím, že není třeba dlouho shrnovat první představení Haná Dragons v kategorii GP. Ačkoliv jsme poprvé po dlouhé době nepřivezli žádný pohár ani medaili, zkušenosti a umístění, které jsme získali rozhodně vydá za ocenění! A pohled do tabulky výsledků nás rozhodně může hřát.

– Dan –

Kompletní výsledky zde.

Galerie od Rosti na Rajčeti, od Ládi Jelínka a video z vrtulníčku od Vaška ke stažení zde.

Share Button
4 Comments
 1. Pašík Pašík napsal:

  Výborná práce, Dane! Asi budeš psát reporty častěji 😉

 2. Rosťa Rosťa napsal:

  Souhlas, pěkně napsaný. Asi zaslouží odměnu v psaní dalších reportů. Je to napsaný živě a tak jak jsem to skoro sám cítil. Díky Dane.

 3. Trenér napsal:

  Díky Dane, hezký a pravdivý report. Jen tak dál 🙂 🙂

 4. Beňa Beňa napsal:

  Supr článek o bezva akci.