Dobrodružství v jihovýchodní Asii

Published on: 24.2.2015
Categories: Novinky
Tags: No Tags
Comments: 4 Comments

IMG_6866Možná jste si někteří všimli, že jsem velký kus minulé sezóny na palubě našeho milovaného Démona chyběl, a proto jsem se rozhodl přijít s malým vysvětlením. Vydal jsem se totiž v září roku 2013 na roční pobyt na Sun-Yat Sen univerzitě v jihočínském 广州 Guangzhou.

Míra si sice myslí, že jsem tam jel za asijskýma ženskýma a alkoholem, ale můj hlavní cíl cesty byl úplně jiný. Dal jsem si za úkol vytříbit si čínštinu, trochu něco pochytit z tamější IMG_3518kultury, přidat se do místního klubu dračích lodí, o prázdninách cestovat a taky trochu si užít asijských holek a místních šílených klubů.

A tak jsem se sbalil, vzal pádlo, skočil na letadlo a odletěl na východ. Přiletěl jsem asi týden před startem školy abych se trochu rozkoukal. Mezitím jsem si sehnal podnájem a začal se poohlížet po klubu dračích lodí, který se mi bohužel nepodařilo najít ani po několika měsících, a tak se mi na karbon jen prášilo. Proto jsem se rozhodl vyplnit volný čas určený na lodě jinak. Volné chvíle v nabitém programu čínského jazyka, schůzek s asijskými slečnami a karaoke jsem se věnoval studiu korejštiny, kantonštiny a čínské verzi kung-fu zvané anglicky Wing Chun (詠春).

Musím říct, že po roce v Číně se mi podařilo splnit hlavní cíl. Čínštinu jsem vytříbil docela slušně a dosáhl certifikátu HSK 5, který je druhý nejvyšší jaký se v čínštině dá dosáhnout. Korejštinu, kantonštinu a bojová umění jsem k dokonalosti sice nedotáhl, ale i tak si myslím, že ten roční pobyt mě v mnoha ohledech obohatil. Největším plusem pak byla možnost navštívit pro nás docela exotická místa a poznat plno zajímavých lidí. Za celý rok se mi podařilo podniknout 3 větší cesty.

IMG_6745Na první jsem se vydal 1.října 2013. Tento den totiž Čínská Lidová Republika slavila 65. výročí od založení. Celá Čína dostala týden volna a dálnice bez poplatků. Proto mi to nedalo, vzal jsem auto, nabral dva Ukrajince,  Čecha a Slováka a vydal se na cestu asi 1300km dlouhou na ostrov Hainan. Tento ostrov je něco jako Florida pro USA. Letovisko三亚Sanya na jihu ostrova je nejprofláklejší letovisko, a navíc tam pobývala i má dnes již bývalá přítelkyně Wei Wei. Ostrov, který je mimochodem velký asi jako půl ČR jsme projeli dosyta, vylezli jsme i na místní nejvyšší vrchol 五指山 (hora Pěti Prstů). Zažili jsme mnoho dobrodružství např. ztráta silnice a následná jízda asi 100km mimo jakoukoliv zpevněnou cestu…

V lednu a únoru jsme měli dlouhou mezisemestrální pauzu, kterou mnoho studentů využilo k cestě domů. Já jsem však měl jiné plány a podnikl velkou pouť Jihovýchodní Asií, kterou jsem popsal ve své cestopisecké prvotině a chtěl bych se s Vámi o ní podělit v odkaze níže.

No a poslední měsíční cestu jsem podnikl od půlky července do půlky srpna. Na tuto cestu jsem se vydal bez plánu, jen jsem věděl, že mám asi měsíc a chtěl jsem se dostat do Tibetu. Drkotal jsem se vlaky, v některých strávil i 26 hodin na tvrdém sedadle. Dostal jsem se do provincie Yunnan a podhůří Tibetu. Navštívil nádherná místa jako大理Dali, 丽江 Lijiang, 香格里拉 Shangrila… Dostal jsem se opravdu na pomezí Tibetu, ale volání žen a okolností mě stočilo na východ do provincie Sichuan do hlavního města成都Chengdu, kde jsem prožil několik divokých nocí, a pak dále pokračoval na východ do bývalého hlavního města西安 Xi’an. Viděl jsem terakotovou armádu. Zdolával taoistické posvátné vrcholy. Poté mě další IMG_7050ochotná dívka doprovázela do hlavního čínského města piva青岛 Qingdao. Pivo teklo proudem pilo se i z plastových tašek brčkem, výborné BBQ na ulici, čerstvé mořské plody… To jsou vzpomínky na Qingdao. Rozhodl jsem se sednout na letadlo a přistál jsem v korejském Seoulu. To už jsem byl docela dost daleko od svého cíle Tibetu. Korea je úžasné místo a litoval jsem jen toho, že jsem měl pouze týden na poznání místního života. Krásně se o mě postarala další slečna, kterou jsem poznal dříve v Chengdu. Blížil se však čas mého návratu domů do Olomouce. Musel jsem se přes Hong Kong vrátit do Guangzhou, sbalit si celý svůj předchozí rok života do kufru a odletět zpět mezi draky do své rodné sluje na Envelopě. Tato cesta byla první v mém životě, kterou jsem absolvoval celou sám, bez jakéhokoliv parťáka. Snažil jsem se ji také popsat v cestopise jako tu předchozí, ale byla tak náročná, že jsem neměl vůbec čas a sílu psát si průběžně zápisky. Snad se mi ale ještě podaří dát cestopis zpětně do kupy.

S těmito svými cestami se s vámi Draky dělím, protože mnoho z vás jsou stejné krevní skupiny jako já, a tak by vám mohly mé zápisky být inspirací na vašich vlastních cestách. A taky proto, že jsem se s tím psal fakt dlouho a byla by škoda to mít v šuplíku.

Tak tady máte slibované počteníčko na dlouhé zimní večery: AsianTrip.pdf

– Zlámy –

Share Button
4 Comments
  1. Zlamy napsal:

    Díky Míro 🙂

    • Mira Mira napsal:

      My díky tobě za první článek plnej rozsypanýho čaje 😉 Asie je na cestovaní naprosto top, na spoustě míst jsem byl taky, tohle bylo pěkné připomenutí… A pasáže typu „magic mashrooms“ apod jsou naprosto bezchybné 😉

      • Pašík Pašík napsal:

        Já na spoustě míst v Asii nebyl, ale chtěl bych. Vidím, že pivo v pytlíku dělá s člověkem divy ;). Pěkný report.

  2. Beňa Beňa napsal:

    Naprostá pecka, nedá se říct nic jiného než že neskutečně závidím.