Kroměřížský drak 2020 – jak jsme se utavili na „Bagráku“

Published on: 2.9.2020
Categories: Novinky
Tags: No Tags
Comments: 1 Comment

V letošní poněkud ospalé „covidové“ sezóně se náš dračí tým 8. srpna 2020 vypravil na teprve druhé soutěžní klání. Na kroměřížském „Bagráku“ (štěrkoviště Hráza) se konal druhý podnik ze série Zaki Cup 2020 – 3. ročník závodů malých dračích lodí Kroměřížský drak.

Chtěli jsme zde spláchnout lehce hořkou pachuť z posledního, ne příliš vyvedeného soutěžního vystoupení našeho teamu na Brněnském drakovi a pozvednout prapor Haná Dragons do patřičných výšin. Bohužel, je třeba si přiznat, že cíl se nám nepodařilo stoprocentně splnit ani našimi sportovními výkony (zejména ve sprintech), natož pak pořadatelem čepovaným Starobrnem 🙂

Ale nepředbíhejme a pojďme si naše výkony projít hezky po pořádku.

Ráno jsme se sešli v 9 hodin, a zatímco kapitán Zdeněk zodpovědně vstřebával organizační pokyny na poradě kapitánů, jsme my ostatní (Beňa, Peťa, Evča, Kamča, Pepa, Radek a Saša) postavili týmové zázemí. Čekaly nás 4 soutěžní sprinty na trati 200m (ve skutečnosti jen 191m) a na závěr náš oblíbený kiláček.

V první rozjížďce se Zdeňa, po probděné noci, kdy zodpovědně počítal kila a ladil pozice v lodi, rozhodl zariskovat a nominoval mě na pozici pravého háčka a „praváka“ Beňu netradičně (a na jeho popud) posadil vlevo vedle mne. Byla to pro mě sakra těžká závodní premiéra. Zoufale jsem se snažil udržet Beňova zběsilého tempa a posledních 20 záběrů jsem úplně vytuhnul. V mysli mi v tu chvíli vyvstanula Zdeňkova slova: „neboj, když na tom háku chcípneš, já to tam za tebe dokopu“ – díky kapitáne! Paradoxně z toho byl náš nejlepší čas dne na dvoustovce a to 0:59:24.

Při druhé sprinterské jízdě se už Beňa přesunul na svůj tradiční post napravo a levého háčka se ujal Zdeněk. Zkusili jsme ubrat na frekvenci a prodloužit záběr. Přestože jsme se většinově shodli, že pocit z jízdy byl mnohem lepší než v první rozjížďce, byl výsledkem prakticky totožný čas 0:59:61.

Ve třetí rozjížďce jsme potřebovali naše předchozí časy ještě o pár desetinek vylepšit a zaútočit na účast ve finále A (tj. probít se mezi elitní čtyřku). V úmorném horku však našemu nepočetnému týmu zjevně docházely síly a časem 1:00:03 jsme své předchozí výkony již nepřekonali. Výsledkem našeho snažení v rozjížďkách bylo součtem dvou nejlepších časů celkově 5. místo v kategorii Sport a účast ve finále B.

Finálovou jízdu jsme rozjeli parádně a tři čtvrtiny trati si drželi druhou pozici. Místo drtivého finiše a útoku na celkově 5. místo však přišel po 150m kolaps a těsná prohra na cílové pásce s Prostějovskou sebrankou „Hanácké sběr“ 🙂 Celkově nám ve sprintech na 200m tedy patřilo 7. místo.

Po zhruba hodinové pauze jsme nastupovali k soutěžní jízdě na 1km v úmorném odpoledním vedru, odhodláni spravit si náladu po „prohraném“ sprinterském finále. Startovali jsme z poslední 3. pozice v naší rozjížďce, takže jsme měli soupeře pěkně na očích. Po svižnějším začátku jsme se ustálili na našem stabilním kilákovém tempíčku. Loď nám pěkně klouzala, Nikča skvěle bubnovala a povzbuzovala a my po očku sledovali, jak stahujeme posádky před námi. Výsledným časem 5:31:00 jsme oběma lodím z naší rozjížďky nadělili cca 6s a oplatili jim porážku ze sprinterského finále. Na početné týmy elitní čtyřky dnešního klání to nestačilo a celkově jsme na 1km trati skončili na pěkném 5. místě mezi 10 týmy v kategorii Sport, 18 vteřin za vítěznou Dračí legií Trenčín.

A co říci závěrem?

Předně je třeba se hluboce sklonit před výkonem dvou našich dračic Kamči a Evči, které v rámci vzájemné týmové pomoci umožnily ostravským DBO sestavit dámskou posádku a v kategorii Women vybojovat double (1.místa na 200m i 1km). Krásné medaile holkám byly odměnou za neuvěřitelnou „nálož“, kterou musely v dnešním horkém dni odpádlovat – 8 závodních jízd na 200m a na závěr ještě dvakrát soutěžní kilák v rozmezí cca 15 minut.

Dále stojí za zmínku pěkné 2. místo v kategorii firem pro našeho tréninkového parťáka Zbyšu v dresu WH Fighters.

Takže příště netříštit síly do jiných týmů. Lépe pořešit logistiku tak, aby Beňa nezanedbával v průběhu dne pitný/pivní režim a neskončil večer dehydrován s úžehem 🙂 No a hlavně hojnější účast, abychom mohli pošetřit síly na rozhodující okamžiky závodu, a ono to půjde, draci…

Keep paddling!

– Saša –

Share Button
1 Comment
  1. Mira Mira napsal:

    Naprosto luxusni report! Diky Saso!